2021 Yılı Tanıtım Kataloğu

2021 Yılı Tanıtım Kataloğu

2021 Yılı Tanıtım Kataloğu
2021 Yılı Tanıtım Kataloğu
2021 Yılı Tanıtım Kataloğu
2021 Yılı Tanıtım Kataloğu
2021 Yılı Tanıtım Kataloğu
2021 Yılı Tanıtım Kataloğu
2021 Yılı Tanıtım Kataloğu
2021 Yılı Tanıtım Kataloğu

Siirt Üniversitesi Ombudsmanlık Topluluğu Kamu Denetçiliği Kurumu Toplantısına Katıldı

Üniversitemizin “Ombudsmanlık Topluluğu” öğrencileri ve topluluğun akademik danışmanı Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mahir ÖZHAN Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Diyarbakır’da gerçekleşen etkinliğine katıldılar.

 

Kurumun, vatandaşların idare ile ilgili sorunlarında, devlet hizmetleriyle ilgili çalışmalarında vatandaşın haklarının korunması ve tanıtımında Kamu Denetçiliği Kurumunun rolünün güçlendirilmesi için ‘Teknik Destek Projesi’ kapsamında düzenlenen “Ombudsman Halkla Buluşuyor” programına Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, il protokolü üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Kamu Denetçiler ve Ombudsmanlık toplulukları ile çok sayıda davetli katıldı.

 

The Green Park Hotel’de gerçekleşen toplantıda topluluk üyesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencilerimizden Simge Yıldırım ve Harun Samet Efe birer sunum gerçekleştirdi.

 

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Türkiye’deki en yeni, en genç kurumlardan biri olduğunu ifade eden Başdenetçi Şeref Malkoç;

 

“2012 yılında 6328 sayılı kanun çıkmış ve 2013 yılından beri çalışıyoruz. Kuruluş felsefesi, amacı, gayesi şu: İdareyle vatandaş arasında bir sorun çıktığında, problem olduğunda mahkemesiz çözüm olsun. Yani Kamu Denetçiliği Kurumu dünyadaki yaygın adıyla ombudsmanlık, idareyle vatandaş arasında bir hakem, bir arabulucu kuruluş. Aynı zamanda da halkın avukatı. Üç tane özellik vardır adalete ulaşmada; bir, kolay başvuru. İki, ucuz veya bedava olması. Üç, kararın kısa sürede çıkması. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde işte bu üç görevi kanunda bize sorumluluk olarak vermiş.”

sözleri ile Ombudsmanlık kurumunun amacını dile getirdi.

 

Verimli geçen toplantının ardından “Ombudsmanlık Topluluğu” başkanı Pınar ERDEMCİ ve Topluluk Danışmanı Dr. Mahir ÖZHAN Kamu Başdenetçisi Sayın Şeref Malkoç’u Siirt Üniversitesine davet etti. Sayın MALKOÇ davete icabet etmek üzere programlamaların yapılması talimatı verdi
REMZİ BEYHAN / 3533
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
10.11.2022