Ziraat Fakültesi ile Pandemide Farkındalık Söyleşileri-5

Üniversitemizin Ziraat Fakültesi 27.05.2021 tarihinde  ”Ziraat Fakültesi ile Pandemide Farkındalık Söyleşileri” çevrimiçi etkinliklerinin beşincisini düzenledi. Programın moderatörlüğünü Doç. Dr. Arzu Çığ’ın yaptığı ‘Biyolojik Mücadele Uygulamaları’ konulu söyleşimize Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem ÖZKAN konuk olarak katıldı.


Pestisit (tarım ilacı) alternatifi biyolojik mücadele etmeni böceklerin üretim teknolojilerinin geliştirilmesi ve bu çevreci ürünlerin üretici düzeyinde kullanımının yaygınlaştırılması hakkında yapılabilecekler konusunda önerilerde bulunan Özkan, Çiftçiler ile gerçekleşen röportaj ve uygulamaların video görüntülerini katılımcılarla paylaşıp; üniversitelerdeki eğitim ve Ar-Ge faaliyetleri, öğrenci odaklı tekno-girişim projeleri ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgiler verdi.


Prof. Dr. Cem ÖZKAN Son yıllarda biyolojik mücadele kapsamında yaygınlaşan ‘tarım ilacı alternatifi faydalı böcek üretimi’ hakkında soruları cevaplarken bu deneyimlerini Türkiye’de bir ilk olan Ankara Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Böcek Şenlik Okulu (BÖŞO) faaliyetleri kapsamında yürüttüğünü ifade ederek, üniversite ve ilkokul öğrencileri ile öğretmenlerinin oluşturduğu kitlelere ekoloji farkındalığı oluşturmanın önemine ve gerekliliğine değindi.


REMZİ BEYHAN / 3533
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
31.5.2021